مطالب جالب و خواندني - هستي ناصري
نقطه چربی سوزی یعنی چه

پرسش خوانندهمن در جایی خوانده ام که اگر بخواهم چربی بیشتری بسوزانم و وزن بیشتری در هنگام ورزش کردن از دست دهم، باید در منطقه چربی سوزی ورزش کنم. آیا درست است؟

پاسخ کوتاه این است که: نه واقعا! با این که به طور تکنیکی در ورزش کردن اصطلاحی به نام "منطقه چربی سوزی" ( که در مراحل ساده 60 تا 70 درصد بیشترین میزان ضربان قلب است) درصد بیشتری از کالری چربی ها را برای سوخت استفاده کرده اما همچنان مجموع کالری مصرف شده همچنان نسبتا پایین است.

دلیل این مسئله کاملا ساده است. چربی، سوختی است که به آرامی می سوزد و به اکسیژن نیاز دارند تا آن را به انرژی قابل مصرف تبدیل کند و بنابراین برای تمرینات طولانی، آرام و یک نواخت مانند کوهنوردی یا دوچرخه سواری در مسیرهای طولانی کاملا ایده آل هستند.

بسیاری از مردم به اندازه کافی ذخیره چربی دارند که برای فعالیت های سبک در روزهای متمادی مناسب است بدون آنکه انرژی شان تحلیل برود. اما اگر بخواهید سریع تر باشید، یا بیشترین میزان کالری را در در هر دقیقه بسوزانید، باید بر کربوهیدرات هایی مانند گلیسوژن برای تامین انرژی تکیه کنید.

تبدیل چربی به سوخت به مدت زمان بیشتر و اکسیژن بسیار زیادی دارد و در تعریف بسیار دقیق به آن متابولیسم هوازی گفته می شود.

تمرینات با شدت بالا، از سوی دیگر، اغلب از متابولیسم غیر هوازی یا گلیکولیز برای تبدیل سریع گلیکوژن ذخیره شده در بدن استفاده می کند تا انرژی مورد نیاز برای تمرینات را تامین کند.

این پروسه می تواند با میزان بسیار کم و یا حتی ناچیز اکسیژن رخ دهد. نکته منفی متابولیسم غیر هوازی این است که منبع محدودی برای تامین انرژی دارد و وقتی میزان ذخیره شده به پایان برسد، اغلب در مدت دوساعت، باید سرعت خود را کاسته و از متابولیسم هوازی برای تامین دوباره منبع گلیسوژن با مصرف کربوهیدرات های ساده استفاده کرد.

برای پیچیده تر توضیح دادن تئوری منطقه چربی سوز، باید بدانید که وقتی تمرین می کنیم از ترکیبی از سیستم های تامین انرژی استفاده می کنیم. ورزشکاران به ندرت تنها در منطقه هوازی و غیر هوازی تمرین می کنند.

حالا سوال اصلی، اگر هدف شما کاهش وزن است و سوزاندن کالری راهی برای کاهش وزن است، بهتر است تمرین کردن را به شدت بالاتر 2-3 بار در هفته و سوزاندن مجموع کالری از هر دو منبع چربی و گلیکوژن ذخیره شده می باشد.

درست است که با سوزاندن درصد بیشتری کالری از منابع چربی در تمرینات سبک منطقه چربی سوزی، شما همچنان کالری بیشتر می سوزانید و همچنین کالری بیشتری از منبع چربی را در تمرینات سنگین تر مصرف می کنید. افزایش ریتم، تغییر شدت تمرینات از بالا به پایین ( تمرینات اینتروال) و افزودن فشارهای بیش از حد معمول برای فعال کردن سیستم هوازی (70 تا 90 درصد ماکزیمم ضربان قلب MHR) که باعث افزایش بیشتر کالری سوزی در طول تمرینات می شود نیز در نهایت میزان از دست دادن چربی از تمرینات ورزشی را تعیین می کنند.


کالری مصرف شده در منطقه چربی سوزی

هنوز قانع نشده اید که منطقه چربی سوز در واقع چربی بیشتری نمی سوزاند؟ بگذارید با محاسبه پیش برویم.

جدول زیر، جزییات کالری حاصل از چربی مصرف شده توسط یک خانم 130 پوندی را در طول یک تمرین ورزشی معمول نشان می دهددر این مثال، این خانم کالری مجموع بیشتری و کالری حاصل از سوختن چربی بیشتری را در تمرینات با شدت بالا می سوزاند.

کالری مصرف شده در تمرینات با شدت بالا و پایین

تمرینات سنگین(80-85MHR)

تمرینات سبک (60 -65 % MHR)

 

86/6

86/4

مجموع کالری مصرف شده در هر دقیقه

7/2

43/2

کالری حاصل از چربی در هر دقیقه

206

146

کالری مجموع در 30 دقیقه

82

73

کالری حاصل از چربی کل در 30 دقیقه

39.85%

50%

درصد کالری حاصل از چربی مصرف شده

 

خوب، آیا تمرینات سبک بی فایده است؟

قبل از اینکه تمام تمرینات خود را در محدوده با شدت بالا انجام دهید، به یاد داشته باشید که تمرین کردن شدید به مدت طولانی، کار هوشمندانه ای نیست. چرا که این کار منجر به بیش تمرینی، آسیب دیدگی و فرسودگی ورزشی می شود. تمرینات قلبی عروقی سبک مزایای بسیار زیادی دارند و برای برخی از مردم بهترین راه برای ورزش کردن است.

یکی از دلایلی که برخی از مردم بیشتر به تمرینات سبک تکیه می کنند، این است که ورزش کردن در محدود شدید، کار دشواریست. بله کار دشواریست. نمی توان بدون داشتن سوخت کافی، مدت طولانی دوید و بنابراین کاری نیست که بتوانید برای ساعت ها انجام دهید. مگر اینکه در سطوح بالا تمرین کنید.

احتمالا هر فردی به اندازه دو ساعت تمرین، ذخیره گلیکوژن دارد و بعد از آن نیاز به یک وقفه برای تکمیل ذخیره گلیکووژن است بنابراین لازم است دوباره ذخیره سازی کند یا تمرینات را با شدت کمتر انجام دهد.

سوخت گیری با غذاهای مناسب، یکی از راه هایی است که می توان به تمرینات سنگین تر به مدت طولانی ادامه داد و به همین دلیل است که ورزشکاران مقاومتی از انرژی بارها، موز و نوشیدنی های انرژی زا در طول روز استفاده می کنند.

این میان وعده ها برای بسیاری از ورزشکاران تفننی که به ندرت بیش از یک ساعت ورزش می کنند لازم نیست. اگر ورزش های معمول شما شامل یک ساعت تمرین در باشگاه است، نیازی نیست نگران تمام شدن ذخیره گلیکوژن باشید، حتی اگر با شدت ورزش می کنید.

بنابراین داشتن تمرینات سنگین حداقل دو بار در هفته یکی از ساده ترین راه ها برای داشتن بیشترین بازده از زمان تمرین است.

تمرینات سنگین برای افراد کمرو و تازه کار مناسب نیست چراکه نیاز به تلاش مستمر داشته و باید به تدریج بدن خود را برای چنین تلاشی آماده کنید.

نمی توان از یک فرد با حداقل فعالیت به ملکه تمرینات سنگین در طول یک شب تبدیل شد. برای اینکار لازم است ماهیچه ها، مفاصل، سیستم قلبی عروقی و حتی ذهن خود را برای مقابله با استرس آماده کنید، یا می توان به راحتی خود را دچار آسیب کرد.

بنابراین در حالی که تمرینات سنگین، سریع تر منجر به کاهش وزن می شوند و کالری بیشتری می سوزانند، تمرینات سبک باید در برنامه ورزشی شما باشند. در واقع تمرینات طولانی تر، آرام مقاومتی باید بخشی از یک زندگی متعادل و سالم  باشد.

بهبود عملکرد ماهیچه ها در تمرینات سبک سریع تر رخ می دهد.

پیاده روی، یک دوچرخه سواری عادی یا تنها کشیدن ماهیچه ها به عنوان تمرینات سبک بسیارعالی هستند. آمیختن آنها با تمرینات با تمرینات کوتاه سنگین و قدرتی می تواند منجر به ایجاد تنوع، کالری سوزی بیشتر و افزایش مقاومت در مدت زمان کوتاه تری شود.

به هوش باشید و به بدن خود توجه کنید، تمرینات خود را باهم ترکیب کنید به گونه ای که شما را به سمت هدفتان یاری کند و در محدوده راحتی شما باشد.

منابع:

telegraph

نقطه چربی سوزی

(0) نظر
برچسب ها : کاهش وزن لاغری منطقه چربی سوزی نقطه چربی سوزی
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته دوم آذر 1398 هفته اول آذر 1398 هفته سوم آبان 1398 هفته دوم آبان 1398 هفته اول آبان 1398 هفته چهارم مهر 1398 هفته سوم مهر 1398 هفته دوم مهر 1398 هفته اول مهر 1398 هفته چهارم شهریور 1398 هفته سوم شهریور 1398 هفته اول شهریور 1397 هفته چهارم مرداد 1397 هفته سوم مرداد 1397 هفته دوم مرداد 1397 هفته اول مرداد 1397 هفته چهارم تیر 1397 هفته سوم تیر 1397 هفته دوم تیر 1397 هفته اول تیر 1397 هفته اول اردیبهشت 1397 هفته چهارم بهمن 1396 هفته سوم آبان 1396 هفته سوم تیر 1396 هفته چهارم خرداد 1396 هفته سوم خرداد 1396 هفته اول خرداد 1396 هفته سوم اردیبهشت 1396 هفته اول اردیبهشت 1396 هفته چهارم فروردین 1396 هفته سوم فروردین 1396 هفته دوم فروردین 1396 هفته اول فروردین 1396 هفته چهارم اسفند 1395 هفته دوم اسفند 1395 هفته چهارم بهمن 1395 هفته سوم دی 1395 هفته دوم دی 1395 هفته چهارم مرداد 1395 هفته چهارم دی 1393
موضوعات
سلامتی (72) تغذیه سالم (22) اس ام اس (15) سبک زندگی (12) تناسب اندام (9) گردشگری (8) تعبیر خواب (7) موفقیت (6) شعر (6) گیاهان دارویی (4) ماه مبارک رمضان (3) اخبار اقتصادی (3) دعا و مناجات (2) جالب و خواندنی (2) سلامتی علائم بیماری سرطان (2) سئو (2) انشا (2) سلامت (2) عاشقانه (1) وب سایت (1) وب سایت و سئو (1) آشپزی (1) پوست (1) موفقیت شخصی (1) سخنان بزرگان (1) تغذیه پرندگان (1) کسب درآمد (1) اخبار دانشگاهی (1) سرگرمی (1) بدون موضوع (36)
صفحه ها
فیدها
زندگی شاد و سالم
سبک زندگی سالم ترفند زندگی موفق روش زندگی خوب کانون گردشگری راهنمای سفر روانشناسی
دوستان
لینک گستر مجله سفر دندانپزشکی تعبیر خواب اسامی پسرانه اسامی دخترانه آموزش آشپزی مجله زیبایی مجله سلامت آلامتو فروشگاه میهن استور بهارنو مجله اینترنتی کافه خبر آهنگ پیشواز جاذبه های توریستی سایت زیبایی تصاویر غذای حیوانات فال حافظ فال تاروت زیستن مجله خانواده تک جوان نالینو جوک جدید آشام خرید بک لینک
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 32882
تعداد نوشته ها : 193
تعداد نظرات : 2
X