مطالب جالب و خواندني - هستي ناصري
غذا برای افراد گیاه خوار

لپه با نان سنتی چپاتی

روش‌های زیادی برای پخت لپه وجود دارد. برای اینکه غذای خوشمزه‌ای داشته باشید باید بتوانید زمان کافی برای پخت آن اختصاص دهید. در جهان لپه‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آنها به زمان پخت متفاوتی نیاز دارند. بنابراین به هنگام پخت لپه به این نکته توجه داشته باشید.

(برای 4 الی 6 نفر)


مواد لازم:

§        250 گرم لپه

§        عدد پیاز قرمز متوسط

§        یک لیتر آب داغ

§        یک دوم قاشق چایخوری زردچوبه

§        نمک به اندازه کافی

§        قاشق چایخوری روغن کلزا

§        یک قاشق چایخوری دانه خردل سیاه

§        دو قاشق چایخوری سیر

§        یک قاشق چایخوری زنجبیل

§        یک عدد گوجه فرنگی بزرگ خرد شده

§        دو قاشق چایخوری فلفل تند تازه و سبز

§        یک قاشق چایخوری گشنیز

§        یک قاشق چایخوری زیره

§        یک دوم قاشق چایخوری ادویه گرام ماسالا

§        دو عدد فلفل کشمیری

مواد لازم برای نان سنتی چپاتی:

§        200 گرم آرد

§        75 میلی لیتر آب ولرم

§        یک قاشق چایخوری روغن زیتون

§        کره به مقدار لازم

طرز تهیه:

ابتدا لپه‌ها را به مدت 10 دقیقه در آب سرد خیس کنید. سپس آن را با سرد بشویید. پیاز قرمز را برش دهید و خرد کنید. سپس آن را کنار بگذارید. در یک ماهیتابه عمیق، با حرارت متوسط لپه را با آب داغ بپزید. زردچوبه و نمک را به آن اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 30 دقیقه بپزد.

در یک ماهیتابه دیگر، روغن را حرارت دهید و دانه خردل را اضافه کنید. بعد از چند دقیقه پیاز را به آن بیفزایید و اجازه دهید کمی نرم شود. سیر خرد شده و زنجبیل را به آن اضافه کنید و به مدت 6 الی 7 دقیقه با حرارت متوسط بپزید. گوجه فرنگی خرد شده و فلفل تند را به ظرف اضافه کنید و به مدت 2 الی 3 دقیقه بپزید. آن را هم بزنید تا نسوزد. همه ادویه‌ها را به آن اضافه کنید و خوب ترکیب نمایید.

کمی آب داغ به آن اضافه کنید. مواد را به لپه پخته شده اضافه کنید و درب آن را بگذارید و اجازه دهید به مدت 3 الی 4 دقیقه با حرارت کم بپزد. برای درست کردن چپاتی، ابتدا در یک کاسه متوسط آرد را بریزید و آب و روغن را به آن اضافه کنید. اگر خمیر کمی سفت شد می‌توانید چند قطره آب بدان اضافه کنید.

خمیر را خوب مخلوط کنید و اجازه دهید به مدت 5 الی 8 دقیقه در یک جای مناسب باقی بماند. بعد از یک ساعت خمیر را بردارید و با آن 8 الی 10 توپ درست کنید. روی محیط کار آرد بپاشید و خمیر را باز کنید. خمیر را در ماهیتابه داغ بریزید و به مدت 30 ثانیه هر دو طرف را بپزید. می‌توانید روی نان کره بمالید و لپه آماده شده را با آن سرو کنید.

نوش جان!

لواش به همراه سس موتزارلا، کنگر فرنگی و گردو

این نوع روش پخت برای کنگر فرنگی با نام à la Grecque شناخته شده است. طعم بی نظیر سس آن می‌تواند برای همه افراد لذت بخش باشد. شما می‌توانید از موارد دلخواه دیگر برای طعم بخشیدن استفاده کنید اما این گزینه‌ها بسیار عالی خواهد بود. لواش یک نان سنتی است که ضخامت بسیار کمی دارد. تهیه آن بسیار ساده است و می‌توان با اضافه کردن دانه‌ها و ادویه‌های دیگر همچون سماق، طعم بهتری به آن بخشید. اگر زمان کافی برای تهیه این غذا را ندارید می‌توانید آن را با لواش آماده سرو کنید.

(برای  4 الی 6 نفر)

مواد لازم:

§        یک کیلوگرم کنگر فرنگی

§        نصف لیموی تازه

§        یک قاشق غذاخوری سرکه سیب یا سرکه سفید

§        یک عدد پیاز کوچک

§        نصف هویج

§        یک عدد برگ بو

§        یک قاشق غذاخوری از گیاهان معطر همچون آویشن

§        یک حبه سیر

§        125 میلی لیتر روغن زیتون

§        400 میلی لیتر آب

§        نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم

§        برگ سالاد

§        لواش مزه دار شده با سماق

مواد لازم برای سس گردو:

§        50 گرم گردو

§        40 گرم خمیر نان

§        75 میلی لیتر آب لیمو

§        پوست لیمو یک دوم قاشق چایخوری

§        دو حبه سیر

§        100 میلی لیتر آب یخ

§        یک دوم قاشق چایخوری نمک

§        سه و یک دوم قاشق غذاخوری روغن زیتون

مواد لازم برای تهیه لواش:

§        170 گرم آرد ساده الک شده

§        یک قاشق غذاخوری آرد سبوس دار

§        یک قاشق چایخوری شکر

§        یک دوم قاشق چایخوری نمک

§        یک قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر

§        85 میلی لیتر آب یخ

§        دو قاشق چایخوری سماق

طرز تهیه:

ابتدا باید کنگر فرنگی را بپزید. لیموی برش خورده را در یک ماهیتابه بزرگ با سرکه سیب، پیاز، هویج، برگ بو، سیر و گیاهان معطر قرار دهید. روغن زیتون، آب، یک دوم از فلفل سیاه و یک و یک دوم از نمک را به آن اضافه کنید. کنگر فرنگی را برش دهید و به ماهیتابه اضافه نمایید. زمانی که همه کنگر ها آماده شد، آب کافی به آن اضافه کنید تا روی کنگرها را بپوشاند.

اجازه دهید بجوشد و سپس آن را با حرارت متوسط بپزید. بعد از پخته شدن کنار بگذارید تا کمی خنک شود. برای تهیه سس گردو، گردوها، آب لیمو، پوست لیمو، سیر، خمیر نان، آب یخ و نمک را در یک غذاساز بریزید. روغن را به آن اضافه کنید و خوب ترکیب کنید. سپس طعم آن را بچشید و در صورت نیاز دوباره به آن نمک اضافه کنید.

برای تهیه نان لواش، فر را با دمای 180 درجه از قبل گرم کنید. آرد، شکر و نمک را با هم ترکیب کنید. یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و آب یخ را به ترکیب اضافه کنید و خوب به هم بزنید. اگر زیاد خشک بود می‌توانید آب بیشتری اضافه کنید. اما اگر مرطوب بود باید آرد سبوس دار بیفزایید. آن را به مدت 4 دقیقه با سرعت کم تا متوسط هم بزنید. بعد از آماده شدن به مدت 30 دقیقه به آن استراحت دهید.

تکه‌هایی به اندازه گردو بردارید و در سطح پوشیده شده با آرد قرار دهید. آن را باز کنید و به مدت 20 دقیقه استراحت دهید. سپس آن را بپزید تا طلایی رنگ شود. بعد از 15 دقیقه از فر خارج کنید و روی آن باقی مانده روغن را بریزید و سماق بپاشید. برای سرو کردن کافیست برگ سالاد را در بشقاب بچینید و سپس روی آن پنیز موتزارلا بریزید و سپس کنگرهای پخته شده را قرار دهید. هویج، لیمو و موسیر قرار دهید .سپس سس را روی آن بریزید و با نان لواش میل کنید.

نوش جان!

راتاتوی فرانسوی

مواد لازم برای تهیه راتاتوی را می‌توان به آسانی با سایر مواد جایگزین کرد.

(برای 8 الی 10 نفر)

مواد لازم:

§        500 گرم بادمجان

§        500 گرم گوجه فرنگی

§        نمک

§        500 گرم کدوسبز

§        دو الی سه عدد پیاز بزرگ

§        قاشق غذاخوری روغن زیتون

§        دو حبه سیر

§        فلفل، شکر و سرکه برای طعم بخشیدن

§        یک چهارم قاشق چایخوری تخم گشنیز

§        ریحان یا برگ جعفری تازه

طرز تهیه:

بادمجان و کدو سبز را برش دهید. آنها را در یک صافی بگذارید و روی آن نمک بپاشید اجازه دهید به مدت یک ساعت خشک شود.

گوجه فرنگی را برش دهید. پیاز را به آرامی بپزید و سپس سیر را به آن اضافه کنید. بعد از نرم شدن پیاز، بادمجان و فلفل را اضافه کنید. روی آن را بپوشانید و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه بپزد. گوجه فرنگی و کدو را اضافه کنید و سپس روی آن نمک، فلفل و کمی شکر و سرکه بریزید. بدون گذاشتن درب ماهیتابه، آن را به آرامی بپزید. 10 دقیقه آخر تخم گشنیز را اضافه کنید. سبزیجات نباید له شود پس آن را زیاد نپزید. آن را با جعفری یا ریحان سرو کنید.

نوش جان!

نخود، برگ چغندر و تخم مرغ آب پز

این یک غذای سالم و کامل است. پخت ساقه چغندر با نخود می‌تواند سفتی آن را کمتر کند.

مواد لازم:

§        300 گرم نخود

§        عدد پیاز

§        روغن زیتون فوق بکر

§        یک قاشق چایخوری فلفل تند

§        دو قاشق چایخوری تخم گشنیز

§        نمک

§        دو ساقه کرفس

§        یک عدد هویج

§        سه حبه سیر

§        برگ چغندر

§        برگ بو

§        گوجه فرنگی به صورت کنسرو

§        سرکه به مقدار لازم

§        تخم مرغ آب پز 6 عدد

§        فلفل سیاه

طرز تهیه:

نخودها را در یک کاسه بزرگ بریزید و روی آن را با آب سرد بپوشانید و اجازه دهید یک شب در داخل آن بماند. زمانی که برای پخت آماده بودید، نخود را آبکشی کنید. آن را در یک ظرف بگذارید و کمی آب رویش بریزید. یک عدد پیاز را خرد کنید و به آن بیفزایید. سپس روغن زیتون، فلفل تند و تخم گشنیز را اضافه کنید. اجازه دهید آب نخود بجوشد و سپس حرارت را کمتر کنید و به مدت 30 دقیقه بپزید.

بعد از پخته شدن نخودها، از روی حرارت بردارید. در این میان، باقی مانده پیاز را خرد کنید و آن را در یک ظرف بزرگ بریزید و روغن زیتون و کمی نمک بپاشید. درب آن را بگذارید و به آرامی به مدت 10 دقیقه بپزید. بعد از پخته شدن پیازها، کرفس و هویج را خرد کنید. حبه سیر را در آب گرم فرو ببرید و اجازه دهید چند دقیقه بماند. سپس پوست آن را بردارید و له کنید. برگ چغندر را زیر آب سرد بشویید و خوب خرد کنید.

حالا کرفس، هویج، سیر و برگ چغندر را به پیاز خود اضافه کنید و برگ بو را به آن بیفزایید. خوب هم بزنید و به مدت 15 دقیقه بپزید. کمی سرکه روی آن برزید و حرارت را کم کنید. گوجه فرنگی خرد شده و 300 میلی لیتر از مایع نخود را به همراه نخود اضافه کنید. خوب هم بزنید و به مدت 20 دقیقه دوباره بپزید. تخم مرغ را آب پز کنید. نخود را در ظرف مناسب بکشید و تخم مرغ آب پز را روی آن بگذارید. سپس با روغن زیتون، کمی نمک و فلفل سیاه سرو کنید.

نوش جان!

سبزیجات کبابی با آب سبزیجات ادویه دار

این غذا بسیار سالم است و مزایای زیادی برای بدن خواهد داشت. اگر دوست دارید غذایتان بیشتر شبیه سوپ خامه‌ای باشد به آن شیر اضافه کنید.

(برای 4 نفر)

مواد لازم:

§        عدد هویج کوچک برش خورده

§        عدد هویج وحشی

§        کرفس

§        نمک

§        سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل

§        کمی زنجبیل

§        کمی زدرچوبه

§        گشنیز

§        موسیر

§        دانه خردل سیاه

§        یک حبه سیر

§        برگ کاری تازه

§        فلفل تند

§        200 میلی لیتر کرم نارگیل

§        200 میلی لیتر آب

§        آب لیموی تازه

§        200 گرم برنج پخته شده

§        ریحان برای تزیین

طرز تهیه:

فر را از قبل با دمای 200 درجه گرم کنید. سبزیجات موجود را در یک ظرف بچینید و دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل رویشان قرار دهید. به مدت 15 دقیقه در فر بپزید. در این میان، زنجبیل و زردچوبه را ترکیب کنید. گشنیز را برش دهید و کنار بگذارید. روغن نارگیل باقی مانده را در یک ماهیتابه عمیق بریزید و روی حرارت بگذارید. موسیر و کمی نمک به آن اضافه کنید و هم بزنید. حرارت را افزایش دهید تا پخته شود.

سپس دانه خردل را به آن بیفزایید. زنجبیل، زردچوبه، گشنیز، سیر، برگ کاری، فلفل و کمی هل اضافه کنید. به مدت 2 الی 3 دقیقه تفت دهید. کرم نارگیل را به همراه آب اضافه کنید و اجازه دهید بجوشد سپس حرارت را کم کنید و به مدت 10 دقیقه هم بزنید. نمک و فلفل و آب لیمو را اضافه کنید. سبزیجات کبابی را در کاسه بریزید و روی آن برنج پخته شده قرار دهید. سپس با آب سبزیجات سرو کنید و روی آن ریحان بگذارید.

نوش جان!

 

منابع:

telegraph

Best Vegetarian Recipes

(0) نظر
برچسب ها : گیاهخواران غذا
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته اول شهریور 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399 هفته چهارم اسفند 1398 هفته دوم اسفند 1398 هفته اول اسفند 1398 هفته چهارم بهمن 1398 هفته سوم بهمن 1398 هفته دوم بهمن 1398 هفته اول بهمن 1398 هفته چهارم دی 1398 هفته سوم دی 1398 هفته دوم دی 1398 هفته اول دی 1398 هفته چهارم آذر 1398 هفته سوم آذر 1398 هفته دوم آذر 1398 هفته اول آذر 1398 هفته سوم آبان 1398 هفته دوم آبان 1398 هفته اول آبان 1398 هفته چهارم مهر 1398 هفته سوم مهر 1398 هفته دوم مهر 1398 هفته اول مهر 1398 هفته چهارم شهریور 1398 هفته سوم شهریور 1398 هفته اول شهریور 1397 هفته چهارم مرداد 1397 هفته سوم مرداد 1397 هفته دوم مرداد 1397 هفته اول مرداد 1397 هفته چهارم تیر 1397 هفته سوم تیر 1397 هفته دوم تیر 1397 هفته اول تیر 1397 هفته اول اردیبهشت 1397 هفته چهارم بهمن 1396 هفته سوم آبان 1396 هفته سوم تیر 1396 هفته چهارم خرداد 1396 هفته سوم خرداد 1396 هفته اول خرداد 1396 هفته سوم اردیبهشت 1396 هفته اول اردیبهشت 1396 هفته چهارم فروردین 1396 هفته سوم فروردین 1396 هفته دوم فروردین 1396 هفته اول فروردین 1396 هفته چهارم اسفند 1395 هفته دوم اسفند 1395 هفته چهارم بهمن 1395 هفته سوم دی 1395 هفته دوم دی 1395 هفته چهارم مرداد 1395 هفته چهارم دی 1393
موضوعات
سلامتی (126) تغذیه سالم (49) تناسب اندام (44) اس ام اس (24) زیبایی (20) سبک زندگی (17) آشپزی (13) موفقیت (11) گردشگری (10) پوست (10) تعبیر خواب (8) گیاهان دارویی (7) شعر (6) وب سایت و سئو (5) سلامت روان (5) موفقیت شخصی (4) عاشقانه (4) ماه مبارک رمضان (3) اخبار اقتصادی (3) سرگرمی (3) کسب درآمد (2) جالب و خواندنی (2) دعا و مناجات (2) سلامتی علائم بیماری سرطان (2) سئو (2) انشا (2) سخنان بزرگان (2) سلامت (2) وب سایت (1) تغذیه پرندگان (1) اخبار دانشگاهی (1) بدون موضوع (41)
صفحه ها
فیدها
زندگی شاد و سالم
سبک زندگی سالم ترفند زندگی موفق روش زندگی خوب کانون گردشگری راهنمای سفر روانشناسی
دوستان
لینک گستر مجله سفر دندانپزشکی تعبیر خواب اسامی پسرانه اسامی دخترانه آموزش آشپزی مجله زیبایی مجله سلامت آلامتو فروشگاه میهن استور بهارنو مجله اینترنتی کافه خبر آهنگ پیشواز جاذبه های توریستی سایت زیبایی تصاویر غذای حیوانات فال حافظ فال تاروت زیستن مجله خانواده تک جوان نالینو جوک جدید آشام خرید بک لینک
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 101628
تعداد نوشته ها : 351
تعداد نظرات : 6
X