مطالب جالب و خواندني - هستي ناصري
روش هایی برای رفع جای زخم در خانه

باقی ماندن جای زخم روی پوست دلایل مختلفی میتواند داشته باشد و بسته به شرایط ممکن است زمان بهبود طولانی شود که در این صورت زیبایی شخص تحت تاثیر قرار میگیرد.

بهگزارش آلامتو و به نقل از بازده؛ جای زخم (اسکار) چیز ناخوشایندی است که روی ظاهر زیبای شما تاثیر می‌گذارد و می‌تواند لکه‌ای روی شخصیت کلی فرد باشد. جای زخم درد ندارد. معجون‌ها و کرم‌های زیادی در بازار برای فروش در دسترس هستند که جای زخم را محو می‌کنند. اگر شما نمی‌خواهید برای خرید این محصولات هزینه کنید و دوست دارید جای زخم ‌تان به طور طبیعی التیام بیابد، می‌توانید داروهای خانگی را انتخاب کنید.


علل ایجاد جای زخم:

  • سوختگی
  • تصادف
  • بریدگی
  • آکنه
  • خراشیدگی
  • گزش

درمان‌های خانگی برای محو کردن جای زخم:

از پنهان کردن جای زخم‌‌تان به وسیله‌ی کرم‌های کانسیلر دست بردارید و برای از بین بردن آن درمان‌های طبیعی زیر را در خانه امتحان کنید:

۱. آبلیمو

یک لیموی تازه بردارید و آن را نصف کنید. قسمت آبدار را روی جای زخم ماساژ بدهید. لیمو به عنوان یک سفید کننده‌ی طبیعی عمل می‌کند و در نتیجه، لکه‌ها و جای زخم را کمرنگ می‌کند. آب لیمو را (بدون اضافه کردن شکر به آن) روزی دو بار و به مدت ۱۵ روز بنوشید.

۲. روغن دانه‌ی گل رز

روغن دانه‌ی گل رز اغلب در لوازم آرایشی، به خصوص در کرم‌های از بین‌برنده‌ی جای زخم (اسکار) استفاده می‌شود. چند قطره از روغن دانه‌ی گل رز را با انگشتان‌تان بردارید و به آرامی آن را روی ناحیه‌ی مورد نظر ماساژ دهید. این کار را دو بار در روز انجام بدهید. می‌توانید آن را به طور مستقیم روی پوست استفاده کنید.

۳. قطعات یخ

یخ یک درمان خانگی بسیار آسان و ساده برای محو شدن جای زخم است. یک تکه یخ بردارید و آن را به آرامی روی جای زخم‌‌تان بمالید.

۴. آلوئه‌ورا

یک برگ آلوئه‌ورا بردارید و آن را نصف کنید. ژل را با فشار از داخل آن خارج کنید و روی جای زخم‌تان بمالید.

۵. روغن درخت چای

روغن درخت چای یک درمان طبیعی بسیار موثر برای از بین بردن جای زخم است. این روغن تاثیری سحرآمیز روی اسکار دارد. فقط دقت کنید که از روغن رقیق درخت چای استفاده کنید.

۶. عسل

آن روی ناحیه‌ی مورد نظر بمالید. عسل قدرت فوق‌العاده‌ای در از بین بردن جای زخم دارد.

۷. پودر چوب صندل

پودر چوب صندل یک درمان خانگی بسیار خوب برای از بین بردن جای زخم از روی صورت است. کمی پودر چوب صندل بردارید و آن را با گلاب یا شیر ترکیب کنید. این ترکیب را به آرامی روی جای زخم بمالید. اجازه بدهید مدت یک ساعت بماند و سپس با آب سرد شستشو دهید.

۸. بادام

۲ تا ۳ عدد بادام را در آب خیس بگذارید. اجازه بدهید که یک شب در آب بمانند. صبح، پوست بادام‌ها را بکَنید و آنها را له کنید. چند قطره گلاب اضافه کنید و سپس این ترکیب را روی جای زخم‌‌تان بمالید.

۹. سیب‌زمینی

یک سیب‌زمینی خام بردارید. آب آن را بگیرید و روی ناحیه‌ی مورد نظرتان بمالید. آب سیب‌زمینی کمک می‌کند که جای زخم محو شود. شما همچنین می‌توانید به طور مستقیم یک تکه سیب‌زمینی روی جای زخم مالش دهید.

۱۰. روغن نارگیل

هر زمان که جای زخم روی پوست‌تان باقی ماند، روغن نارگیل روی آن بمالید. این روغن جای زخم را کم‌رنگ می‌کند، و در نهایت آن را از بین می‌برد.

۱۱. روغن اسطوخودوس

چند قطره روغن اسطوخودوس روی جای زخم‌تان بمالید.

۱۲. شنبلیله

شنبلیله را می‌توان به شیوه‌های زیادی برای کمرنگ شدن جای زخم استفاده کرد. شما می‌توانید از برگ شنبلیله یک خمیر عالی درست کنید و آن را روی ناحیه‌ی مورد نظر بمالید. دانه‌ی شنبلیله را در آب بجوشانید، سپس آنها را له کنید و در یک جای خنک نگهداری کنید. این خمیر را روی جای زخم‌تان استعمال کنید.

۱۳. روغن زیتون

گفته می‌شود که روغن زیتون واقعا برای حذف اسکار ( جای زخم ) موثر است. هر روز چند قطره روغن زیتون روی جای زخم بمالید. روغن زیتون به پوست خاصیت مرطوب‌کنندگی نیز می‌دهد.

۱۴. خیار

یک برش خیار خام روی جای زخم‌‌تان بگذارید یا آب خیار روی آن بمالید.

۱۵. گوجه‌فرنگی

یک تکه گوجه‌فرنگی روی محل مورد نظر بگذارید یا آن را با آب گوجه‌فرنگی ماساژ بدهید. گوجه فرنگی نیز مانند لیمو به عنوان یک سفید‌کننده‌ی طبیعی عمل می‌کند.

۱۶. مخلوط ماست

اگر اسکاری دارید که در اثر سوختگی ایجاد شده‌است، این درمان خانگی به شما کمک خواهد کرد. کمی جو، ماست و زردچوبه را به نسبت مساوی ترکیب کنید و یک خمیر بسازید. این خمیر را برای از بین بردن اسکار استفاده کنید.

۱۷. کرم ویتامین ای

روی جای زخم‌‌تان کرم ویتامین‌ای بمالید.

۱۸. کره کاکائو

کره کاکائو روی جای زخم‌‌تان بمالید. این ماده نه تنها جای زخم را از بین می‌برد، بلکه پوست‌تان را مرطوب، نرم و صاف نیز می‌کند.

۱۹. جوش شیرین

۵ قاشق غذاخوری جوش شیرین و ۱ قاشق غذا خوری آب را با هم مخلوط کنید تا یک خمیر عالی بسازید. این خمیر را روی منطقه‌ی مورد نظر بگذارید و اجازه دهید تا خشک شود. سپس آن را بشویید. این درمان طبیعی را سه بار در هفته تکرار کنید.

۲۰. سرکه سیب

کمی سرکه به یک توپ پنبه بزنید و آن را روی جای زخم‌تان بمالید. سرکه باعث از بین رفتن جای زخم می‌شود. پس از ۱۰ دقیقه آن را شستشو دهید. روش دیگر این است که کمی سرکه سیب و آب را با هم مخلوط کنید (میزان آب دو برابر سرکه باشد). صورت‌تان را بعد از تمیز کردن و قبل از خواب، با این محلول بشویید. سپس مرطوب‌کننده روی پوست‌تان بزنید. این روش نیز به محو شدن جای زخم از روی صورت کمک خواهد کرد.

۲۱. اسکراب نمک

از اسکراب نمک، که حاوی پاپایا است، استفاده کنید. پاپایا درخششی تازه برای پوست‌تان به ارمغان خواهد آورد، در حالی که اسکراب نمک لایه برداری می‌کند و پوست مرده را از بین می‌برد و زخم تقریبا محو می‌شود.

۲۲. دمنوش گل بابونه

جای زخم را با دمنوش بابونه شستشو دهید. این کار به محو شدن جای زخم کمک خواهد کرد.

۲۳. روغن جگر ماهی

روغن کبد ماهی را روی جای زخم بمالید تا کم‌کم ناپدید شود.

۲۴. آسپرین

۲ عدد قرص آسپیرین را له کنید. با اضافه کردن چند قطره آب به آن، خمیر بسازید. این خمیر را روی جای زخم استعمال کنید.

۲۵. چریش

چند برگ چریش را به حالت خمیر دربیاورید و از آن برای جای زخم‌تان استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن را به عنوان ماسک صورت استفاده کنید. این ماسک نه تنها به محو شدن جای زخم کمک می‌کند، بلکه مشکلات پوست، مانند آکنه، و غیره را حل می‌کند. این گیاه دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است، و عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد اگر روی پوست استفاده شود.

۲۶. گل سرشور

۱ قاشق غذا خوری گل سرشور و ۱ قاشق غذاخوری گلاب را همراه با ۱ قاشق غذا خوری آب لیمو مخلوط کنید و خمیر بسازید. این خمیر را روی جای زخم بگذارید و به آرامی مالش دهید. سپس، یک لایه‌ی دیگر روی آن بگذارید و به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید تا خشک شود. سپس آن را بشویید.

۲۷. روغن سیر

چند قطره روغن سیر با انگشتان‌تان بردارید و روی جای زخم بمالید. اجازه دهید روغن به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست‌تان بماند. سیر خواص آنتی‌بیوتیکی دارد و یک درمان طبیعی برای جای زخم است.

۲۸. درخت کولا

کمی برگ درخت کولا را به حالت خمیر دربیاورید و آن را روی جای زخم استعمال کنید. این خمیر نه تنها جای زخم را کمرنگ می‌کند، بلکه به روند بهبودی زخم نیز سرعت می‌دهد. بهبود گردش خون نیز از دیگر فواید آن است.

۲۹. سالیسیلیک اسید

اسید سالیسیلیک در اشکال مختلف در دسترس است، از جمله کرم و لوسیون. این ماده درمان خوبی برای اسکارهای شدید است.

منبع: رفع جای زخم در خانه
(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته اول شهریور 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399 هفته چهارم اسفند 1398 هفته دوم اسفند 1398 هفته اول اسفند 1398 هفته چهارم بهمن 1398 هفته سوم بهمن 1398 هفته دوم بهمن 1398 هفته اول بهمن 1398 هفته چهارم دی 1398 هفته سوم دی 1398 هفته دوم دی 1398 هفته اول دی 1398 هفته چهارم آذر 1398 هفته سوم آذر 1398 هفته دوم آذر 1398 هفته اول آذر 1398 هفته سوم آبان 1398 هفته دوم آبان 1398 هفته اول آبان 1398 هفته چهارم مهر 1398 هفته سوم مهر 1398 هفته دوم مهر 1398 هفته اول مهر 1398 هفته چهارم شهریور 1398 هفته سوم شهریور 1398 هفته اول شهریور 1397 هفته چهارم مرداد 1397 هفته سوم مرداد 1397 هفته دوم مرداد 1397 هفته اول مرداد 1397 هفته چهارم تیر 1397 هفته سوم تیر 1397 هفته دوم تیر 1397 هفته اول تیر 1397 هفته اول اردیبهشت 1397 هفته چهارم بهمن 1396 هفته سوم آبان 1396 هفته سوم تیر 1396 هفته چهارم خرداد 1396 هفته سوم خرداد 1396 هفته اول خرداد 1396 هفته سوم اردیبهشت 1396 هفته اول اردیبهشت 1396 هفته چهارم فروردین 1396 هفته سوم فروردین 1396 هفته دوم فروردین 1396 هفته اول فروردین 1396 هفته چهارم اسفند 1395 هفته دوم اسفند 1395 هفته چهارم بهمن 1395 هفته سوم دی 1395 هفته دوم دی 1395 هفته چهارم مرداد 1395 هفته چهارم دی 1393
موضوعات
سلامتی (126) تغذیه سالم (49) تناسب اندام (44) اس ام اس (24) زیبایی (20) سبک زندگی (17) آشپزی (13) موفقیت (11) گردشگری (10) پوست (10) تعبیر خواب (8) گیاهان دارویی (7) شعر (6) وب سایت و سئو (5) سلامت روان (5) موفقیت شخصی (4) عاشقانه (4) ماه مبارک رمضان (3) اخبار اقتصادی (3) سرگرمی (3) کسب درآمد (2) جالب و خواندنی (2) دعا و مناجات (2) سلامتی علائم بیماری سرطان (2) سئو (2) انشا (2) سخنان بزرگان (2) سلامت (2) وب سایت (1) تغذیه پرندگان (1) اخبار دانشگاهی (1) بدون موضوع (41)
صفحه ها
فیدها
زندگی شاد و سالم
سبک زندگی سالم ترفند زندگی موفق روش زندگی خوب کانون گردشگری راهنمای سفر روانشناسی
دوستان
لینک گستر مجله سفر دندانپزشکی تعبیر خواب اسامی پسرانه اسامی دخترانه آموزش آشپزی مجله زیبایی مجله سلامت آلامتو فروشگاه میهن استور بهارنو مجله اینترنتی کافه خبر آهنگ پیشواز جاذبه های توریستی سایت زیبایی تصاویر غذای حیوانات فال حافظ فال تاروت زیستن مجله خانواده تک جوان نالینو جوک جدید آشام خرید بک لینک
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 104713
تعداد نوشته ها : 351
تعداد نظرات : 6
X