مطالب جالب و خواندني - هستي ناصري
تبخال چشمی

ویروس هرپس سیمپلکس افراد زیادی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این ویروس می تواند باعث بروز زخم سرد شود اما قادر است زخم هایی را بر روی چشم نیز ایجاد نماید. زمانی که این ویروس بر روی چشم افراد اثر می گذارد به این شرایط بیماری تبخال چشمی گفته می شود. تبخال چشمی باعث نگرانی افراد می شود زیرا نشانه های آزاردهنده ای دارد. در موارد نادر، چنین بیماری می تواند لایه های عمیق تر چشم فرد و بینایی او را تحت تاثیر خود قرار دهد.


در این مقاله سعی می کنیم انواع تبخالی که چشم فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهد و نشانه هایی که ممکن است بروز کند را با هم مرور کنیم. در ادامه تلاش می کنیم گزینه های درمانی موجود برای تبخال چشمی را هم مورد بررسی قرار دهیم.انواع ویروس هرپس سیمپلکس:
دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس وجود دارد. این دو نوع عبارت است از :

نوع 1: ویروس هرپس نوع 1 عمدتا صورت را تحت تاثیر خود قرار می دهد و مسئول نشانه هایی است که در برگیرنده تاول های تب یا زخم سرد هستند.
نوع 2: ویروس هرپس نوع 2 از طریق فعالیت های جنسی منتقل می شود. با اینکه این نوع عمدتا باعث بروز نشانه ها در ناحیه آلت تناسلی می شود اما می تواند بر روی چشم نیز اثر بگذارد.
بر اساس گفته های متخصصان، ویروس هرپس نوع 1 رایج ترین علت بروز عفونت های چشمی در افراد است.

در بیشتر موارد، فرد ممکن است این ویروس را با تماس پوست به پوست با فردی که در حال حاضر این ویروس را دارد دریافت نماید.

این ویروس در سلول های عصبی ساکت می ماند و می تواند در مسیر اعصاب به چشم منتقل شود و سپس فعال گردد. بیشتر افراد در برهه ای از زندگی خود با این ویروس آلوده می شوند اما همه آن ها نشانه های ویروس را از خود بروز نمی دهند.

نشانه ها ی تبخال چشمی:
زمانی که فردی با تبخال چشمی دست و پنجه نرم می کند ممکن است نشانه های متعددی را تجربه نماید. این نشانه ها ممکن است در هر دو چشم باشد اما اغلب یکی از چشم ها را بیشتر از چشم دیگری درگیر می سازد. برخی از نشانه ها بسته به نوعی از چشم که تحت تاثیر قرار گرفته خواهد بود.

نمونه این نشانه ها عبارت است از :

احساس وجود یک شیء در چشم
سردرد
حساسیت به نور
قرمزی
بروز اشک


برخی از اوقات فرد ممکن است تبخال را بر روی پلک های خود تجربه نماید. این تبخال شبیه راشی است که دچار تاول شده است. این تاول ها پوسته هایی را تشکیل می دهند که معمولا بین سه الی هفت روز درمان می شود.

اگر ویروس هرپس قرنیه چشم، داخل چشم یا شبکیه را تحت تاثیر خود قرار دهد فرد ممکن است با کاهش قدرت بینایی مواجه شود. معمولا تبخال چشمی باعث درد زیادی نمی شود هر چند چشم فرد ممکن است به نظر دردناک برسد.


نشانه های ویروس هرپس که چشم را تحت تاثیر خود قرار می دهد ممکن است بسیار شبیه ویروس هرپس زوستر باشد که باعث ایجاد بیماری آبله مرغان می شود. با این حال، عفونت هرپس زوستر در بیشتر موارد باعث ایجاد راش هایی می شود که الگوی متمایزی دارند. شرایط دیگری که نشانه های آن ممکن است شبیه نشانه های هرپس زوستر باشد، قرمزی چشم است که با عنوان التهاب ملتحمه یا کنژنکتیویت شناخته می شود.

علل تبخال چشمی:
برخی از افراد ممکن است ویروس هرپس را بعد از انتشار آن از طریق ترشحات بینی به دست آورند. این موضوع زمانی صحت خواهد داشت که فرد زخم سرد داشته باشد. ویروس داخل ترشحات می تواند از طریق اعصاب بدن به سایر قسمت ها همچون اعصاب چشم انتقال یابد. رد برخی از موارد، ویروس وارد بدن می شود و هیچ مشکل یا نشانه ای را ایجاد نمی کند. در این شرایط ویروس ساکن می ماند.

برخی از محرک های خاص می توانند باعث فعال شدن این ویروس و تحریک چشم شوند. نمونه این محرک ها عبارت است از:

تب
جراحی های بزرگ یا فرایندهای مرتبط با دندان
استرس
افتاب سوختگی
تروما یا آسیب شدید
 ویروس هرپس می تواند بسیار مسری باشد. با این حال تنها بدین خاطر که فردی آن را دارد یا در تماس با ویروس هرپس بوده است نمی توان گفت در آینده تبخال چشمی خواهد داشت.

تشخیص تبخال چشمی:
پزشک می تواند تبخال چشمی را با بررسی سابقه پزشکی و پرسیدن نشانه ها تشخیص دهد. پزشک در مورد اولین نشانه های موجود و چیزی که باعث بدتر شدن یا بهتر شدن این نشانه ها می شود نیز سوال می کند. او چشم را نیز معاینه می کند. این معاینه در برگیرنده استفاده از میکروسکوپ خاصی است که می تواند سطح چشم را نشان دهد و مشکلات موجود را شناسایی کند.

در برخی از شرایط پزشک مجبور می شود لایه های عمیق تر چشم را هم مورد بررسی قرار دهد. پزشک به عنوان بخشی از فرایند تشخیصی ممکن است نمونه کوچکی از سلول ها را بگیرد. او سپس این نمونه را به ازمایشگاه ارسال می کند تا وجود ویروس هرپس تعیین گردد.

در بیشتر موارد، تبخال چشمی بخش بالایی و شفاف چشم را تحت تاثیر خود قرار می دهد. به این شرایط کراتیت اپی تلیال می گویند. برخی از اوقات تبخال چشمی می تواند لایه های عمیق تر قرنیه را تحت تاثیر خود قرار دهد. این شرایط برای پزشک نگران کننده تر است زیرا می تواند باعث زخمی شدن قرنیه گردد و بر روی بینایی فرد اثر دائمی بگذارد.


درمان تبخال چشمی:
فعلا درمان خاصی برای بیماری تبخال چشمی وجود ندارد. در عوض، پزشک می تواند داروهایی را برای کاهش اثرات و نشانه های موجود تجویز نماید.

درمان اغلب به جایی که تبخال قرار دارد بستگی خواهد داشت.

پلک:
پزشک پمادهای موضعی همچون داروهای آنتی بیوتیکی و ضد ویروسی را برای بهبود این شرایط تجویز می کند. با اینکه پمادهای آنتی بیوتیکی نمی تواند عفونت هرپس را هدف قرار دهد اما می تواند از ورود سایر باکتری ها به ناحیه باز پلک پیشگیری نماید.

لایه های خارجی چشم:
اگر تبخال چشمی تنها لایه خارجی چشم را تحت تاثیر خود قرار دهد پزشک می تواند از قطره ضد ویروسی یا داروهای ضد ویروسی خوراکی استفاده کند. این داروها به کاهش اثرات ویروس کمک می کنند و می توانند دوره وجود ویروس در بیمار را کاهش دهند.

لایه های عمیق تر چشم:
اگر ویروس هرپس لایه های عمیق تر چشم را تحت تاثیر خود قرار داده باشد پزشک می تواند از قطره ضد ویروسی و داروهای خوراکی استفاده کند. پزشک می تواند از قطره های استروئیدی برای چشم هم استفاده کند. اینکار به کاهش التهاب چشم کمک می کند.

پیشگیری:
تبخال چشمی مستعد ایجاد عفونت های بعدی است.

برخی از پزشکان توصیه می کنند داروهای ضد ویروسی به صورت منظم مصرف شود تا خطر بروز دوباره این بیماری کمتر گردد.

تبخال چشمی عودکننده می تواند به مشکلات و آسیب های بزرگ تر منجر شود و به همین خاطر پزشک به دنبال پیشگیری از این شرایط خواهد بود.

پزشک توصیه می کند فرد داروهای ضد ویروسی را چند روز قبل از جراحی مصرف کند تا بتواند از فشار و استرس جراحی و تحریک ویروس هرپس پیشگیری نماید.

نتیجه گیری:
بر اساس گفته پزشکان، حدود 50000 نوع جدید از تبخال چشمی هر سال در ایالت متحده آمریکا شناسایی می شود.

با اینکه نمی توان تبخال چشمی را درمان کرد اما می توان از داروهای موجود برای کاهش طول و مدت بروز نشانه ها استفاده نمود.

اگر فردی عفونت عودکننده داشته باشد یا بینایی اش تحت تاثیر قرار گیرد باید به سراغ پزشک برود و از درمان های دیگری استفاده نماید.

منبع: eye herpes

(0) نظر
برچسب ها : تبخال چشمی
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته اول شهریور 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399 هفته چهارم اسفند 1398 هفته دوم اسفند 1398 هفته اول اسفند 1398 هفته چهارم بهمن 1398 هفته سوم بهمن 1398 هفته دوم بهمن 1398 هفته اول بهمن 1398 هفته چهارم دی 1398 هفته سوم دی 1398 هفته دوم دی 1398 هفته اول دی 1398 هفته چهارم آذر 1398 هفته سوم آذر 1398 هفته دوم آذر 1398 هفته اول آذر 1398 هفته سوم آبان 1398 هفته دوم آبان 1398 هفته اول آبان 1398 هفته چهارم مهر 1398 هفته سوم مهر 1398 هفته دوم مهر 1398 هفته اول مهر 1398 هفته چهارم شهریور 1398 هفته سوم شهریور 1398 هفته اول شهریور 1397 هفته چهارم مرداد 1397 هفته سوم مرداد 1397 هفته دوم مرداد 1397 هفته اول مرداد 1397 هفته چهارم تیر 1397 هفته سوم تیر 1397 هفته دوم تیر 1397 هفته اول تیر 1397 هفته اول اردیبهشت 1397 هفته چهارم بهمن 1396 هفته سوم آبان 1396 هفته سوم تیر 1396 هفته چهارم خرداد 1396 هفته سوم خرداد 1396 هفته اول خرداد 1396 هفته سوم اردیبهشت 1396 هفته اول اردیبهشت 1396 هفته چهارم فروردین 1396 هفته سوم فروردین 1396 هفته دوم فروردین 1396 هفته اول فروردین 1396 هفته چهارم اسفند 1395 هفته دوم اسفند 1395 هفته چهارم بهمن 1395 هفته سوم دی 1395 هفته دوم دی 1395 هفته چهارم مرداد 1395 هفته چهارم دی 1393
موضوعات
سلامتی (126) تغذیه سالم (49) تناسب اندام (44) اس ام اس (24) زیبایی (20) سبک زندگی (17) آشپزی (13) موفقیت (11) گردشگری (10) پوست (10) تعبیر خواب (8) گیاهان دارویی (7) شعر (6) وب سایت و سئو (5) سلامت روان (5) موفقیت شخصی (4) عاشقانه (4) ماه مبارک رمضان (3) اخبار اقتصادی (3) سرگرمی (3) کسب درآمد (2) جالب و خواندنی (2) دعا و مناجات (2) سلامتی علائم بیماری سرطان (2) سئو (2) انشا (2) سخنان بزرگان (2) سلامت (2) وب سایت (1) تغذیه پرندگان (1) اخبار دانشگاهی (1) بدون موضوع (41)
صفحه ها
فیدها
زندگی شاد و سالم
سبک زندگی سالم ترفند زندگی موفق روش زندگی خوب کانون گردشگری راهنمای سفر روانشناسی
دوستان
لینک گستر مجله سفر دندانپزشکی تعبیر خواب اسامی پسرانه اسامی دخترانه آموزش آشپزی مجله زیبایی مجله سلامت آلامتو فروشگاه میهن استور بهارنو مجله اینترنتی کافه خبر آهنگ پیشواز جاذبه های توریستی سایت زیبایی تصاویر غذای حیوانات فال حافظ فال تاروت زیستن مجله خانواده تک جوان نالینو جوک جدید آشام خرید بک لینک
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 101648
تعداد نوشته ها : 351
تعداد نظرات : 6
X